czwartek, 10 grudnia 2015

Finansowa pomoc na zasiedlenie dla młodych – bon zasiedleniowy


Co robić w wieku 25 lat zostać w tym mieście, gdzie przeżywało się studenckie lata czy wracać do domu? A może ruszyć gdzieś dalej? Pojawia się sto różnych dróg, które wiążą się z pewnym ryzykiem, dość często finansowym. Jeśli mieścisz się w przedziale wiekowym 25-30 lat mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz otrzymać dofinansowanie. Kasa na start zawsze się przyda, no nie?
Mało się o tym mówi. Tzn. politycy zapewniali, że młodzi mają zagwarantowaną pomoc od państwa, ale w zasadzie nie wiem, na czym ona polega. Naprawdę. Nikt nie mówi, co mamy w opcjach, co nam się należy, kiedy i za co. Na koniec tego posta podam przykład, jak urzędniczka nas "poinformowała" o bonie zasiedleniowym.
Dobra, do rzeczy. Co to jest ten bon zasiedleniowy???

Masz 25-30 lat. Chcesz zamieszkać i podjąć się pracy (lub założyć działalność gospodarczą) w innym mieście, niż jesteś zameldowana/y? Świetnie.
Możesz otrzymać 7 500 zł z urzędu
:) na zasiedlenie. Podstawowe warunki otrzymania tego bonu na zasiedlenie:
- zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna (tam, gdzie jesteś zameldowana/y);
- odległość od Twojego miejsca zameldowania do tego miasta, gdzie chcesz rozpocząć nowe życie musi być nie mniejsza niż 80 km;
- Po otrzymaniu bonu w ciągu 30 dni musisz podjąć się pracy;
- Twoja wypłata nie może być niższa niż minimalna krajowa.

W zasadzie to tyle. Następne warunki lub dokładniejszy przebieg tego wszystkiego mogę opisać potem, jeśli jest taka potrzeba (zostaw komentarz). Na razie chcę rzucić w świat taką informację, że PIENIĄDZE SĄ, więc korzystajmy! Niestety mam smutny przykład na to, że nikt o tym nie mówi (bo w sumie nikt o tym nie wie przynajmniej w moim środowisku), a urzędnicy wiedzą o tym doskonale, ale też skrywają te informacje. Pytanie dlaczego??? Gdzie trafiają niewykorzystane pieniądze?
źródło obrazka:  http://gospodarka.dziennik.pl

MC dzwoni do urzędu pracy, by lepiej się zorientować w kwestii dofinansowań, projektów, możliwości dla młodych.
Urzędniczka odpowiada: Proszę Pana, ile Pan ma lat?
MC: 25.
U: Ale ukończone, tak?
MC: Tak, ale czy to ma za znaczenie? Usłyszałem, że są jakieś środki dla nas, młodych. Mógłbym się dowiedzieć coś więcej w tej sprawie?
U: W tej chwili nie mamy żadnych pieniędzy.
MC: A co jest przygotowane dla ludzi po studiach, mają jakąś pomoc na start?
U: Wie Pan, są staże. A tak to nie prowadzimy, tzn. nie ma więcej jakichś projektów z dedykacją dla młodych.
MC: Rozumiem... A co to jest bon zasiedleniowy?
U: Yyyy, tak to jest bon, ale dla młodych do 29 roku życia. Przed rozpoczęciem zatrudnienia w innym mieście Pan może uzyskać pewną kwotę pieniążków na zasiedlenie.
MC: Ja właśnie przed tygodniem podjąłem się pracy. Jak mogę...
U: A nieee, proszę Pana! To za późno Pan dzwoni! To trzeba przed podjęciem zatrudnienia!


Smutne, ale prawdziwe. Więc jeśli nie masz pracy, to walcz o bon. Jeśli aktualnie pracujesz, to nie panikuj. Do 30 roku życia masz czas, by skorzystać z tych pieniędzy.
Pozdrawiam!